środa, 11 stycznia 2012

Rodzinnie...

Skoro zaczęłam już skupiać się na opowieściach rodzinnych, warto powiedzieć, że prawie w każdym większym mieście Polski (i w paru mniejszych miejscowościach) mam na cmentarzu kogoś z rodziny. Oczywiście kwestię rodziny można traktować w najróżniejszy sposób. Ci najbliższi, Ci trochę dalsi, po mieczu i po kądzieli... etc. Ja muszę przyznać, że mam rodzinę wielką i szeroką, a jak śmiał się swego czasu mój Tatuś... co druga osoba spotkana przed wojną w Warszawie to na pewno rodzina ;)

Może aż tak źle nie jest, ale jestem bardzo rodzinna i dobrze mi z tym ;)

Najstarszym moim przodkiem, którego płytę nagrobną sfotografowałam jest mój prapraprapradziadek Ludwik Szweycer, zmarły w 1935 r. w Drzazgowej Woli, pochowany w Będkowie. Jego dzieci to m.in. Ewa za mężem hr Karolowa Skarbkowa, której imię stało się przyczynkiem do nazwania kolonii Ewcin, jak również mój 3xpradziadek Wincenty Szweycer.




Ludwik Stronczyński zm. 17.7.1835 r.

W niedalekim Piotrkowie Trybunalskim leży natomiast mój praprapradziadek po kądzieli mojej Mamy - Kazimierz Stronczyński wraz ze swoją małżonką Klementyną z Bentkowskich. Kazimierza pasje mam w genach - myślę, że po nim jestem archeologiem, numizmatykiem i mam tę pasję ocalania od zapomnienia. On jako współzałożyciel i pracownik Komisji Starożytności większość swojego życia poświęcił na opracowywanie zabytków i ewidencjonowanie ich. Jego systematyka monet piastowskich do dziś nie ma sobie równych. Fajnie by było, żebym kiedyś dorównała przodkowi, bo to że go mam, to już nie moja zasługa.


Kazimierz Stronczyński zm. 10.11.1896 i Klementyna z Bentkowskich zm. 1.4.1886 r.
Kolejnym przodkiem na liście powinien być zarówno Wincenty Szweycer leżący w Rzeczycy k/Tomaszowa Mazowieckiego, jak i paru innych praprapra i prapra dziadków, ale niestety albo nie mam ich zdjęć, albo wręcz nie wiem gdzie leżą - szczególnie ze strony Taty. A więc, aby było po kolei dochodzimy do moich kolejnych 3xpradziadków. Michał i Antonilla z Wężyków Oksza - Orzechowscy leżą na warszawskich Powązkach - mam ich wspólnych z całą dużą rzeszą potomków, gdyż moja prababka - ich wnuczka była jedynaczką, a po ojcu i matce (córce Michała i Antonilli) miała mnóstwo ciotecznego rodzeństwa. I dzięki Bogu, z większością potomków tych dzieci (a było ich 31) utrzymujemy wzajemne kontakty do dnia dzisiejszego. :)



Była wspomniana córka Michała i Antonilli... otóż Zofia z Orzechowskich, za mężem Aleksym Dzik - Kożuchowskim - moi prapradziadkowie leżą wraz ze swoją córką Marią Benigną Kożuchowską 1 voto Radziszewską 2 voto Szweycerową - moją prababką, a także jej mężem, a moim pradziadkiem Januszem Szweycerem i dwoma synami obojga Zbyszkiem i Staszkiem (poległymi w Kampanii Wrześniowej 1939 r.) w Łasku.


Natomiast moi pradziadkowie od strony Taty leżą w Krzeszowicach i w Tenczynku. Wstyd się przyznać, ale nie mogę znaleźć zdjęcia z Tenczynka grobu moich pradziadków Edwarda i Heleny dd. Kluz Merklingerów. W Krzeszowicach natomiast leżą rodzice mamy mojego Taty - Maria z Piętakiewiczów i Wojciech Wykowie.



Kolejni moi pradziadkowie - Maria dd. Mochlińska i Karol Stronczyńscy leżą w kw. nr 275 na warszawskich Powązkach. W ich grobie leży ich córeczka Zosia zmarła "w kołysce" w 1905 r., są 2 groby symboliczne ich synów - jeden Władysław zginął podczas służby w RAFie w 1941 r., drugi Konstanty przeżył wojnę, ale nie wrócił już do Kraju. Zmarł w Buenos Aires.
W tym grobie od 28 grudnia 2007 roku leży też mój Tatuś, dlatego jakoś niechętnie fotografuję ten akurat grób...

Dziadkowie:

Jak to zwykle bywa mam ich dwie pary, czyli czworo ;)

Rodzice mojej Mamy leżą w Alei Zasłużonych cmentarza Miłostowskiego w Poznaniu:



Hanna ze Stronczyńskich zm. 22.7.1996 i Andrzej Szweycer zm. 11.09.1990 r.


Babcia Basia Merklingerowa zmarła również w Poznaniu, dlatego też znajduje się w niedalekiej odległości:


Barbara Merklinger z d. Wyka zm. 5.7.1997 r.
 Dziadek Stanisław Merklinger natomiast zmarł dużo wcześniej, niestety w młodym wieku i w miejscu pracy -jest pochowany w głównej alei cmentarza wojskowego w Łodzi. Zmarł 25.8.1985 r. i choć byłam wielokrotnie na jego grobie, zdjęcia nie mam.

To tyle na dziś... ciąg dalszy nastąpi, bo grobów rodzinnych jest jeszcze cała masa... w Warszawie, Opolu, Poznaniu, Krakowie, w Anglii i w innych polskich, mniejszych miejscowościach, czy wioskach.

7 komentarzy:

  1. W Muzeum Diecezjalnym w Łodzi ogladałem portrety Szweycerów, niestety kustosz ks. Jerzy Spychała nie wiedział, kogo dokładnie przedstawiają. Może Ty będziesz wiedziała ?
    Warto by umieścić podpisy inne niż "nieznany mężczyzna" :)
    Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe by było ustalenie pochodzenia rodziny Szweycerów. Ich szlachectwo jest zastanawiające, a zwłaszcza herb (Zadora). Zdaniem ś.p. Janusza Szweycera Skarbkowie przywłaszczyli sobie Dzrazgową Wolę, ponieważ nie był to majątek posagowy Ewy (ok. 1820-1841), posiadającej liczne rodzeństwo (Michał, Wincenty, Teodor, Hipolit i Ludwika).

    OdpowiedzUsuń
  3. Michal Oksza-Orzechowski i Antonina z Wezykow z Karszewa mieli syna
    Antoniego Oksza Orzechowskiego,a nastepnie Antoni Oksza-Orzechowski i Maria Łubienska mielo jedyna corke Maria Wanda:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawe dla mnie fakty, rozjaśniające mi ogląd na tematy, którymi się zajmuję : m.in. historia ziem i majątków szlacheckich woj. łódzkiego. Posiadam w swoich zbiorach zdjęcia Pani przodków i chętnie udostępnię (np. z cmentarza w Rzeczycy). Wspaniały blog ! Pozdrawiam serdecznie (-:

    OdpowiedzUsuń
  5. Marek Stanisław Rudnicki. Drzazgowa Wola, Cieniawy i Rudnik do od XVI w do końca XVIII w były dziedzictwem Lis Rudnickich, Nie znam dokumentów w jaki sposób się wyzbyli tych majatków na rzecz Szweycerów. Posiadam natomiast takie akty.
    ................................................................................................................................................................................................................................................

    MR.Marek Stanisław Lis Rudnicki.
    DOKUMENTY DO PRACY - tyt. „OD MAGNATA DO WŁOŚCIANINA”
    < cz.3 – MR3. Ziemie sieradzkie i łęczyckie >

    1838 r. Metrykalia - par. Stara Rawa nr 46, str18.
    25.11.1838 r. Nowy Dwór, par. Stara Rawa.- 2.05.1838 r. w Nowym Dworze ur., Stanislaw Rudnicki s.Wmp. Stanisława Rudnickiego dziedz.Nowego Dworu i Starej Rawy, l.40, zam w Nowym Dworze i Katarzyny z Wapniewskich l.35.
    Św: Wmp. Jan Lemański dz. Suliszewa l.50, w Suliszewie zam, i Wmp. Józef Pretwicz dziedz.dobr Gaci, l.42, w Gaci zam.
    Chrz; Wmp. Jan Lemański dz. Suliszewa l.50, i Wmp. Agnieszka Olszewska pos. Małcza.
    Podp: X. Mik.Fran. Panusnik pr.Starej Rawy, Stanisław Rudnicki, Jan Lemański, Józef Pretwicz jako świadek, Olszewska.
    < Linia - Rudniccy h.Lis z Rudnika Cieniaw i Drzazgowej Woli. >
    ................................................................................................................................................................................................................................................
    1850 r. Metrykalia - par. Stara Rawa nr 6.
    7.05.1850 r. Nowy Dwór, p. Stara Rawa.- śl. Oktawian Kazimierz Swajcer, kaw. l.31, ur. w Głuchówku, teraz w Jagodnicy Hucie zam. s. olim.Augustyna i Marianny z Szamowskich małż Szwejcer x Marianna Rudnicka l.20, panna, ur. w Kopcu i teraz przy rodz. w Nowym Dworze zam. c. Stanisława Rudnickiego i Katarzyny z Wapniewskich
    Św:Szymon Olszewski l.52, szwagier, dzierż dóbr Tomaszew, tam zam. i Marszewski(Marszemoski) l.54, dziedz dobr Bukowa i tam zam.
    Zap: 14,21,28.04.1850 r. w kośc. Starorawskim. Wkośc.Konstantynow dn.21,28.04.i 5.05.1850 r. NA marginesie długi dopisek.
    < Linia - Rudniccy h.Lis z Rudnika Cieniaw i Drzazgowej Woli. > (pisać Szweycer)
    ................................................................................................................................................................................................................................................
    1855 r. Metrykalia - par. Stara Rawa nr 11, k.15v.
    4.11.1855 r. Nowy Dwór, p. Stara Rawa.- śl. Feliks Przyłuski kaw. l.31, ur w Lutoborzu, teraz w maj swym Many w par.Tarczyńskiej zam. s. olim. Wincentego i Joanny Wisniewskiej x Antonina Rudnicka l.19, ur i teraz przy ojcu w Nowym Dworze zam. c. Stanisława Rudnickiego i olim.Katarzyny z Wapniewskich
    Św: Karol Skarbek dziedz.dóbr Woli Drzazgowej i tam zamieszkały, sędzia pokoju pow.brzezińskiego l.48 i Szymon Olszewski dziedz dóbr ziem. w Małczu zam. l.60.
    Zapow: i i II w kosc.Tarczyńskim dn.14 i 21.10.1855 r. zaś I- w kosc.starorawskim dn.28.10.1855 r. z II i III władzy metropolitarnej dyspensa z dn.15.10.1855 r. także, zezw ojca nowozaslubionej.
    Podp: Karol Hr.Skarbek świadek, Felix Przyluski, Antonina Rudnicka, Szymon Olszewski, Stanisław Rudnicki.
    ................................................................................................................................................................................................................................................
    Stanisław Rudnicki to na pocz. XIX w. pos. niedalekiego Kopca i dziedz. Starej Rawy, i Nowego Dworu, Nowszych nabytków Lis Rudnickiego. Wymieniona Ewa była siostrą stryj. kuzynką wymienionego Oktawiana Szweycera.


    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie
    Natrafiłam na ten blog podczas poszukiwań potomków Antoniego Przyłuskiego h.Lubicz syn Wincentego i Julianny Wisniewskiej (1818-1885).dziedzica dóbr Majkowskich w Piotrkowie.
    Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek informacje odnośnie tej rodziny będę wdzięczna za monika_olejnik1109@interia.eu

    OdpowiedzUsuń